Przyjazność dla wyszukiwarek internetowych

Audyty stron www - wspoltworzymy lepszy internet

Niestety, bardzo łatwo znaleźć usterki w konstrukcji serwisu, negatywnie wpływające na przyjazność dla wyszukiwarek. Oto tylko niektóre z nich:

  1. W serwisie występuje duplikacja treści. Oznacza to, że te same podstrony (o identycznej treści) dostępne są pod różnymi adresami URL. Wpływa to negatywnie na indeksowanie strony przez wyszukiwarki internetowe.
     
  2. Meta tagi, opisujące stronę zostały całkowicie zaniedbane. Są bardzo skrócone, niestarannie dobrane, i nie są unikalne – powtarzają się na wszystkich podstronach serwisu. W wersji anglojęzycznej są zupełnie pominięte, za wyjątkiem identycznego dla wszystkich podstron, bardzo lakonicznego tytułu, brzmiącego „Platforma”. To zdecydowanie za mało.
     
  3. Struktura dokumentu jest nieprawidłowa. Strona została wykonana w taki sposób, aby „jakoś wyglądać”. Z semantycznego punktu widzenia, podstrony są wykonane błędnie. Nieprawidłowo zagnieżdżono elementy semantyczne serwisu (na przykład, nie zachowano prawidłowej hierarchii nagłówków).
     
  4. Do wizualnego pozycjonowania elementów strony użyto tabel HTML. Jest to technika przestarzała, i szkodliwa. Wykorzystanie tabel świadczy o tym, że projekt strony został zrealizowany bez znajomości podstawowych zastosowań elementów języka HTML. Rozwiązanie takie przyjęto prawdopodobnie z powodu łatwości jego wdrożenia, jednak bardzo źle wpływa ono na pozycjonowanie strony (jak również na jej użyteczność i dostępność).
     
  5. Odnośniki tekstowe nie posiadają tytułów. Brak tytułów przy odnośnikach obniża ich wartość podczas indeksowania strony przez wyszukiwarki.
     
  6. W różnych miejscach serwisu przewija się blok pięciu graficznych odnośników, prowadzących do stron zewnętrznych lub do podstron w domenie www.platforma.org. Nie są to jednak linki bezpośrednie, a przyciski zrealizowane z użyciem programowania do wyświetlania bannerów. Z tego powodu, nie wpływają korzystnie na pozycjonowanie podstron, do których prowadzą. Taki mechanizm jest szczególnie szkodliwy, jeśli chodzi o linki prowadzące do innych podstron w ramach danego serwisu (linki wewnętrzne).
     
  7. Część treści – w szczególności treści uchwał i dokumentów – przedstawiana jest w postaci skanów dokumentów drukowanych, zapisanych w formacie JPG. Są to treści całkowicie nieczytelne dla wyszukiwarek internetowych.
     
  8. Nazwy plików z obrazkami (na przykład, zdjęcia członków partii) nie są dobrane w sposób przyjazny dla wyszukiwarek, są to nazwy „techniczne”. Ponadto, pozostawiono przy nich puste pole tekstu alternatywnego, uniemożliwiając tym samym ich trafne zindeksowanie w wyszukiwarkach obrazów.

Podsumowanie audytu przyjazności strony dla wyszukiwarek

Strona w żadnym razie nie jest przyjazna dla wyszukiwarek. Trafią na nią ludzie, bezpośrednio szukający informacji o Platformie Obywatelskiej, czy jej członkach. Konstrukcja serwisu nie zachęca jednak do odwiedzin ludzi, którzy szukają informacji na tematy niezwiązane bezpośrednio z działalnością partii. Jest to niewykorzystanie potencjału serwisu, który przy bardzo dużej ilości treści mógłby zdobywać nowych zwolenników dla partii, poprzez wskazywanie jej zainteresowania różnymi zagadnieniami, na przykład programami społecznymi.

Na plus wpływa natomiast bieżąca aktualizacja treści w serwisie.

Audyty stron internetowych - kompleksowa analiza stron www