Zbadaliśmy serwis internetowy PO

Fartoy blog - tworzymy dla Ciebie
Wysłany przez admin dnia 10-03-29 w audyty, news, oferta

Pod koniec marca, przebadaliśmy serwis internetowy Platformy Obywatelskiej - www.platforma.org. Dokonaliśmy ogólnego audytu, analizując użyteczność, dostępność, przyjazność dla wyszukiwarek oraz poprawność techniczną. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wnioskami.

Do zbadania tego, a nie innego serwisu skłoniły nas dwa fakty. Pierwszy - to zbliżające się wybory prezydenckie, dzięki którym polityki w mediach mamy aż nadto, a które powinny być czynnikiem motywującym do idealnego zaprezentowania się w Internecie. Drugi - to polityka Platformy Obywatelskiej, która stara się tworzyć wizerunek partii przyjaznej nowoczesnym mediom, docierającej do jak najszerszej grupy odbiorców, w szczególności młodych, którzy dużo swojego czasu spędzają na surfowaniu po Internecie.

Badania, które przeprowadziliśmy, prosimy absolutnie nie traktować jako kompletnego audytu web. Ma ono raczej charakter poglądowy, wskazujący ile można by poprawić przykładając nieco więcej uwagi własnemu portalowi, pracującemu na poparcie przyszłych wyborców.

Wnioski z audytu okazały się być dosyć zaskakujące. Z jednej strony - partia ludzi młodych, wykształconych, otwartych na nowości. Obecna w serwisach społecznościowych - na Blipie, Facebooku, Twitterze i YouTube. Z drugiej strony - strona internetowa, czyli medialna wizytówka partii, której można wiele zarzucić.

Przede wszystkim, rażą problemy z użytecznością i dostępnością strony. Popełniono podstawowe błędy, które potrafią skutecznie utrudnić życie użytkownikom serwisu. Niska dostępność dla osób niepełnosprawnych to już nie tylko niedoróbka - to także pewien nietakt w stosunku do całkiem pokaźnej grupy społecznej. Zaznaczamy, że mówimy tu o obiektywnie mierzalnych cechach, odżegnując się od jakichkolwiek sympatii politycznych.

Subiektywnie - trochę poza metodologią przeprowadzanych przez nas audytów, które z zasady muszą bazować na mierzalnych, jasno identyfikowalnych kryteriach - strona również nie robi takiego wrażenia, jak powinna. Jest dosyć monotonna graficznie. I nie chodzi nam tu o stosowanie niepotrzebnych wodotrysków - portalowa, elegancka stylistyka, którą zastosowano jest bardzo dobrym wyborem, ale stronie brakuje "ikry". Zresztą, ocena tego aspektu to raczej zadanie dla specjalistów od PR. Natomiast trudno zaprzeczyć, że strony innych partii politycznych wypadają lepiej w zestawieniu z serwisem PO.

Ponieważ nie uwzględniliśmy w wynikach badania serwisów oddziałów regionalnych partii, musimy na koniec przyznać, że te niejednokrotnie wypadają dużo lepiej, i naprawdę trzymają przyzwoity poziom, przynajmniej jeśli chodzi o wizualny odbiór.

Audyty stron internetowych - kompleksowa analiza stron www